Blog > Komentarze do wpisu

Ryglowy spichlerz z 1749 w Goleniowie

Spichlerz nad rzeką

Ryglowy spichlerz z 1749 w Goleniowie

 

 

 Ryglowy spichlerz zbudowany został w 1749 roku na terenie przedmieścia Wyk, ściśle związanego z portem rzecznym i żeglugą na Inie. Posadowiony jest na południowym brzegu rzeki, w nieznacznym oddaleniu od dawnego traktu do Szczecina (ob. ul. Szczecińska). W tym miejscu, od XIV w., wkrótce po przystąpieniu Goleniowa do Hanzy, zaczęły powstawać spichlerze zbożowe i budynki magazynowe. Obecnie zachowany jest jedynym elementem dawnej infrastruktury portu rzecznego. W okresie międzywojennym został wyremontowany, z częściową wymianą XVIII-wiecznej konstrukcji ciesielskiej.  →Czytaj więcej

 

  Baner

 

 W latach 70 był w nim nawet ... skup butelek, pewnie przez jakiś czas, tyle pamiętam, bo osobiście zanosiłem butelki na sprzedaż.

 

 widok od strony ul. Nadrzecznej, po lewej stronie mury sklepu Netto

 

Baner

 Historyczny Gołębnik

 

Baszta Prochowa i Baszta Mennicza → zobacz więcej historycznych fotek.

 

 Rzeka Ina, widok z mostu na ul. Szczecińskiej

 

 Polska Dwory Zamki Pałace

Książka w interesujący sposób opisuje polskie siedziby: dwory, zamki i pałace. Przedstawia zarówno te, które zostały pieczołowicie odrestaurowane, jak i te, które wciąż czekają na odnowienie oraz te, które już na zawsze pozostaną w ruinie. Dobrej jakości fotografie pozwolą Czytelnikowi docenić ich piękno i zachęcą do odkrywania prawdziwych pereł architektury ukrytych w polskim krajobrazie. W tekstach znajdziemy historię każdej budowli i ciekawostki z nimi związane. 

   Baner

 

 

 Kiedyś ulica Jedności Narodowej, obecnie Konstytucji 3-Maja.

 

Pałac z czerwonej cegły, w czasie wojny więzienie, po wojnie siedziba komitetu PZPR ?

 

Baner
                       

A obecnie siedziba sądu rejonowego, fotografie Sierpień 2009

sobota, 05 marca 2016, weglowo
Tagi: miasto

Polecane wpisy